Klub Turystyki Pieszej  " KRWINKA "

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Cmentarz z okresu I wojny światowej znajduje się na skraju lasu obok wsi Darowne należącej administracyjnie do gminy Opole Lubelskie. Położony jest kilometr od ogrodzenia byłych zakładów Eda w Poniatowej idąc na południe. Należy iść wzdłuż zachodniego ogrodzenia zakładów leśnym traktem,a po około 1 kilometrze , po prawej stronie dochodząc do skraju lasu widoczne bedzie ogrodzenie cmentarza i biegnąca wzdłuż niego droga do wsi Darowne.
Cmentarz wytyczony jest w kształcie prostokąta, otoczony rowem przed którym znajduje się drewniane ogrodzenie z wejściem od strony drogi leśnej.
Znajdują się na nim 3 mogiły zbiorowe ułożone w kształcie litery U. Centralna mogiła ma wymiary około 10m na 4m, a boczne 8m na 4n. Wewnątrz znajduje się 14 pojedynczych mogił z brzozowymi krzyżami.
Na cmentarzu pochowano kilkudziesięciu żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich, poległych w walce
dnia 27 sierpnia 1914 roku w czasie ataku na pozycje rosyjskie.
Na środku cmentarza znajduje się duży głaz narzutowy bez napisów. Z okresu współczesnego pochodzi granitowy pomnik, w postaci trzech granitowych płyt. Na środkowej wyrzeźbiony jest krzyż, a na bocznych inskrypcje, na jednej w języku polskim, a na drugim w niemieckim: "Pamięci spoczywających tu żołnierzy różnych narodowości walczących w armii austro-węgierskiej i rosyjskiej poległych w 1914 roku" Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Austriacki czarny Krzyż.
Źródło: http://mojaponiatowa.strefa.pl

fot.M.Molesztak